BAŞKAN BİNGÜL’DEN ÇİFTÇİLER GÜNÜ MESAJI

Akşehir Ziraat Odası Başkanı Aziz Bingül 14 Mayıs Çiftçiler günüyle ilgili olarak mesaj yayımladı. Bingül mesajında şu ifadelere yer verdi:

14 mayıs Dünya çiftçiler günü 1984 yılından buyana her yıl Dünya çiftçiler günü olarak çeşitli etkinliklerle kutlanmaktadır.
Geçtiğimiz yıllarda covit-19 ile , Geçen yıl da kuraklık çiftçilerimizi zor duruma düşürmüştür. Doğal afetlerden dolayı çiftçilerimizin üretim yaptıkları ürünlerin girdi maliyetleri olan  Mazot , Gübre, İlaç, Tohum, Elektrik ve İşçilikte 150 ile %400 oranında bir artış gelmiştir. Bu durumda üreticilerimiz Ekim sahalarını daraltmış , maliyeti daha düşük ürünlere dönmüş, Ekim yaptığı ürünlerde de toprağını yeterince işleyememiş yeterli gübre kullanmamıştır.  
Kış mevsiminde yağışların bol olmakla birlikte , Nisan ayının kurak geçmesi hasatta kardeşlenmeyi zayıflatmış bir kısım ürün de donda zarar görmüştür.
Biz ziraat odaları olarak , Konya il koordinasyon kurulu toplantısında yaptığımız fikir alışverişinde bu yılkı ürünün %20 – %25 arasında rekolte düşüklüğü olacağını öngördük. Yetkililere en az Arpanın 6,00 Tl/kg , Ekmeklik Buğday 7,00 Tl/kğ , Makarnalık buğdayın 8,00 Tl/kg olasını önerdik.
Gıda İnsanlar için vazgeçilmez hayati bir unsurdur. Önümüzdeki, yıllarda devamlılığını getire bilmemiz için hükümetimizin acilen tarım sektöründeki tohum , gübre, elektrik, ilaç gibi girdilerin bir an önce desteklenmeleri bizim ve çiftçilerimizin görüşleridir.
Meyvecilikte ‘de bu yıl Akşehir’imizin tescilli olan Napolyon kirazımızın üretiminde çok büyük sıkıntılar vardır. Akşehir ilçe tarım ve orman müdürümüz sn Soner KAHRAMAN bey ile yaptığımız görüşmelerde bölgelerimiz gezilmiş 2021 yılı kış mevsiminde  Eksi 20 ile Eksi 25 derecelik soğukla , 14 Nisan 2022 tarihinde Eksi 6 dereceye ulaşan soğuklar nedeniyle kiraz bahçelerinde meyve oluşumu etkilenmiş zararın %80 lere ulaştığı görülmüştür.
%80 e varan zararın bir afet sayılacağından yetkililerden çiftçilerimizin ve bizim  destekleme talebimiz vardır.
    “SİZ ÇİFTÇİLERE DESTEK VERİN, BİZ DÜNYAYI BESLEYELİM”
Her ne kadar şartlar çiftçilerimizin üretimi zorluyor olsa da 2022 üretim sezonumuzun bereketli geçmesini temenni eder, 14 Mayıs Dünya Çiftçiler Gününü kutlarım.

 

BEKiR DEVELİ AKŞEHİRLİLERLE BULUŞTU

BEKiR DEVELİ AKŞEHİRLİLERLE BULUŞTU

Kitap fuarı standında kitaplarını imzalayan Develi’ye vatandaşlar yoğun ilgi gösterirken imza standı önünde uzun kuyruklar oluştu. İmza etkinliğinin ardından Akşehir Kültür Merkezi’ndeki söyleşi programında Akşehirlilerle buluşan Bekir Develi, teknolojinin hayatımıza etkileri, aile yapısı, çocuk yetiştirme ve sosyal medyanın etkilerini kapsayan stand up tarzı bir söyleşi gerçekleştirdi.
Gençlerin ve çocukların kendi milli kahramanlarımızı tanımadığını birçok yabancı yıldız ve kahramana özendiğini söyleyen Develi “Çocuklarımız Ömer Halis demir, Fethi Sekin, Hezarfen Ahmet Çelebi gibi değerlerimizi bilmeden boşluk içerisinde büyüyor” dedi.
Türkiye’de birçok önemli ve değerli insanın gençlere, çocuklara, insanlara ulaşmadan hayatını kaybettiğini, yitip gittiğini anlatan Develi, sosyal medya sayesinde bazı değerli insanların gençlere çocuklara ulaşabildiğini, aşırıya kaçmamak kaydıyla sosyal medyanın yararlı olduğunu da ifade etti.Konuşmasında başından geçen olayları da anlatan Develi, anlattıkları ile katılımcıları kimi zaman güldürürken kimi zamanda hüzünlendirdi.
Program sonunda Akşehir Belediye Başkanı Dr. Salih Akkaya; Yazar ve TV Programcısı Bekir Develi’yi Akşehir’de ağırlamaktan mutluluk duyduklarını belirterek söyleşide anlatılanlar ile adeta fabrika ayarlarına döndüklerini ve silkelendiklerini ifade edip Develi’ye bir plaket takdim etti.Söyleşi sonrasında Tuzlukçu İlçe Kaymakamı İsa Bertan, Akşehir Belediye Başkanı Dr. Salih Akkaya, Akşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürü İbrahim Öncel ile birlikte Nasreddin Hoca Evi’ni ziyaret eden Bekir Develi, instagram hesabından canlı yayın yaparak takipçilerine Nasreddin Hoca Evi’ni de gösterdi. Develi; Başkan Akkaya’ya böylesine güzel bir eseri Akşehir’e ve Türk halkına kazandırdığı için teşekkür etti.