YÖRÜK TÜRKMEN KÜLTÜR ŞÖLENİ

Adı AK-YÖR-DER olan Akşehir ve Yöresi Yörükleri Yardımlaşma ve Dayanışma Kültür Derneği tarafından düzenlenen Yörük-Türkmen Kültür Şöleni geleneksel deve kervanı yürüyüşü ile başlar. Akşehir Kaymakamı , Akşehir Belediye Başkanı ve vatandaşların katılımı ile yürüyüş renkli görüntülere sahne olur. Haziran ayının ikinci haftasında yapılan Yörük-Türkmen şölenleri, Cankurtaran Köyü Deveboynu yaylasında çeşitli etkinliklerle üç gün devam eder. Etkinliklere devlet erkanı ve siyasilerde katılır, Sanatcıların , tiyatro guruplarının ve halk oyunu ekiplerinin de konser ve gösterileri ile üç gün şölen yapılır. Yörük çadırlarında misafirlere yiyecek ve içecek ikram edilir.

AK-YÖR-DER YÖRÜK-TÜRKMEN KÜLTÜR ŞÖLENİ – BASINDAN ALINTILAR

Akşehir ve Yöresi Yörükleri Yardımlaşma Dayanışma Kültür Derneği (AKYÖRDER) tarafından Akşehir Belediyesinin katkısıyla Cankurtaran Mahallesi Deve Boynu Yaylasında düzenlenen Yörük Türkmen Kültür Şöleni, Konya Milletvekilleri, Akşehir Kaymakamı, Akşehir Belediye Başkanı , Siyasi Parti İlçe Başkanları ve Yönetim Kurulu Üyeleri ile birlikte çok sayıda Yörük Türkmen vatandaşımızın katılımıyla her sene kutlanan şölen renkli görüntülere sahne olur.
Programda Kur’an’ı Kerim Tilavetinin okunmasının ardından Akşehir Belediyesi Mehter Takımı tarafından bir gösteri sunulup, şölenin açılış konuşmasını AKYÖRDER in değişmeyen başkanı Mehmet Yaşar Örs, yapar.

“AKYÖRDER yönetimi olarak her yıl geleneksel olarak düzenlediğimiz Yörük Türkmen Kültür Şöleni, yöresel kültürümüzü, geleneklerimizi hatırlamamıza her zaman vesile olmuştur. Yörük ve Türkmen adı altında düzenlemiş olduğumuz şölenlerimizde her zaman ulusal anlamda isim yapmış sanatçı ve gösteri gruplarına yer vererek bir nebze olsun vatandaşlarımızın eğlenmesine vesile olduk.”
” 22 yıldır değişmeden gayretle çaba ile kültür bayrağını çekmeye devam ediyoruz. 22. Akşehir Yörük Türkmen Kültür Şöleni bu yıl 10-11-12 Ağustos 2018 tarihleri arasında gerçekleştirilecektir.Yörük Türkmen Kültür Şöleni’ne bölgemizde yaşayan tüm halkımızı davet ediyorum”.
Başkan Örs; “Cankurtaran Mahallesi’nde Cuma Namazını müteakiben Mevlit okutulacak. Deveboynu Yaylası’nda çadırların kurulması faaliyeti gerçekleştirilecek.
Cumartesi günü, Cankurtaran Mahallesi Deveboynu Yaylası’nda akşam çadır sohbetleri, ve azık karıştırma, ardından Müzik eğlence programı düzenlenecek.
Pazar günü; sabah açılış yapılacak, Saygı Duruşunda bulunma ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından Kuran-ı Kerim tilaveti yapılacak. Tilavetin ardından ise şölene katılan protokolün konuşması gerçekleştirilecek. Protokol konuşmalarının ardından Mehter Takımı ve Halk Oyunları gösterisiyle şölenin açılışı gerçekleştirilecek. Yörük örf ve adetlerinin canlandırılması çerçevesinde yağlı güreş ve koyunların kırkılması yer alacak. Fotoğraf sergisinin açılışı yapılıp, ardından Türk Halk Müziği sanatçıları sahne alacak. En Güzel Yörük Çadırı seçimi sonrası program, piknik, lokma, gözleme ve ayran ikramı, öğrencilere kitap dağıtımı ile devam edecek. Yıllardır ilklerin öncüsü olduk ve olmaya devam ediyoruz. En büyük destekçilerimiz ve değerli kadınlarımız, ”Akyörder Kadın Kolları” ve geleceğimizin fidanları, kültür mirasçılarımız gençlerimiz ”Akyörder Gençlik Kolları” ile el ele verip kültürümüzü yaşatmayı bir adım daha ileri taşıdık.”