F E S T İ V A L ( 5-10 T E M M U Z )

Nasreddin Hoca; Dünya’nın Ortası Akşehir’den insanlığa seslenmiştir. Göle çaldığı umut mayası, ters bindiği eşeği, cübbesi ile kavuğu ve yüzyıllardır ayakta kalan türbesiyle, Akşehir’in tamamlayıcısı ve vazgeçilmez bir parçasıdır.
Asırlardır Hoca’nın torunları, O’nu daha doğru bir şekilde tanıtabilmenin ve geleneğini yaşatmanın misyonunu üstlenmişler. Ve istiyorlar ki; Nasreddin Hoca, tüm insanlığa tarihsel yaşam yolculuğunda kalender, renkli ve bilge kişiliğiyle yol gösterici olsun. O’nun iyimserliği doğrultusunda, kapkara bulutlar yerini güneşe, kavgalar yerini barışa, sevgisizlik ise yerini sevgiye bıraksın!..
Yazılı bir eseri olmamasına rağmen, Hocamızın öykülerindeki derin felsefe ve mizah anlayışı, 13. yüzyıldan beri sözlü halk edebiyatı yoluyla aramızda yaşatılmaya devam ediyor.
Akşehir Halkı; geçmişten günümüze kadar uzanan yolda, hoşgörülü ve konuksever yapısıyla, O’nun geleneğinin en sâdık takipçisi olduğunu kanıtlıyor.
1959 yılında başlatılan “Nasreddin Hoca Şenliği”, yakın tarihimizin bu anlamda atılan en önemli adımı ve ülkemizin en eski festivallerinden birisi. Akşehir, 5-10 Temmuz tarihleri arasında dünyanın pek çok ülkesinden bilim, sanat ve edebiyat insanlarına kucak açarak, farklı kültürel zenginlikleri mizahla buluşturuyor; 50 yıldır gerek ülkemizde, gerekse yurt dışında geniş yankılar uyandırıyor.
Akşehir Belediyesi ile Nasreddin Hoca ve Turizm Derneği, her yıl şenliğin hemen ardından başlatılan çalışmalarla hem geçmişi değerlendirir, hem de bir yıl sonrasının hazırlıklarını yürütür. Şenliğe yüzlerce gönüllü insanın emeklerinin yanı sıra, sahalarında uzman profesyonellerin katkıları da alınarak yıldan yıla değişen ve zenginleşen Şenlik Programı ortaya çıkar.
Uluslararası Nasreddin Hoca Şenliği, işte böylesi yoğun bir tarihsel birikimin ve çalışmanın ürünü olarak gerçekleşir. Zaman zaman İstanbul ve Ankara başta olmak üzere büyük kentlerde başlatılan etkinlikler, 5-10 Temmuz tarihleri arasında Akşehir’de “Festival” coşkusu ile devam eder…
Nasreddin Hoca Şenliği, 6 gün boyunca gece-gündüz kültür ve sanatla halkı kaynaştıran, aynı zamanda enerji ve heyecan dolu, popüler nitelikleri olan bir festivaldir. Sanatçıların çağdaş ve klasik, ulusal ve yabancı şaşırtıcı ürünleriyle karşılaşmak; danstan tiyatroya, fotoğraftan resme, filmden karikatüre, edebiyattan müziğe kadar giden bir çeşitliliği yaşamak hafızalarda unutulmaz izler bırakıyor.

F E S T İ V A L    A F İ Ş L E R İ

ANMA ve MİZAH GÜNLERİ

Uluslararası Akşehir Nasreddin Hoca Anma ve Mizah Günleri , Nasreddin Hoca ve Turizm Derneği ile Akşehir Belediyesi tarafından düzenlenmektedir. “1959 yılından bu yana amaçsız şenlikler düzenlemiştir. Daha çok eğlence boyutunda yapılan etkinlikler, Nasreddin Hoca gibi dünyaya mal olmuş birinin adının anlamını da maalesef hafifletmiştir. Akşehir turizmine ve esnafına katkısı olmamıştır.Yapılan etkinlikler, hafızalarda daha kalıcı olacak, dolayısıyla özellikle turizme yönelik faaliyetler sayesinde yıl içerisinde şehrimizin ekonomisini canlandıracak turizm ve tanıtım faaliyetleri da artacaktır. Anma ve Mizah Günleri’nde turizmi öne çıkartarak Akşehir esnafının ve Akşehir’in kazancının artırılarak yıllarca yapılamamış bir şeyin gerçekleştirilmesidir.
Anadolu’da sevgi, hoşgörü, barış gibi değerlerimizin kök salmasında öncülük eden; Hacı Bektaşi Veli, Yunus Emre, Mevlana gibi Anadolu’nun mimarları arasında yer alan ünlü güldürü ustası Nasreddin Hoca’nın kültürel, felsefi ve mizahi yönüyle daha fazla öne çıkarılması gerekmektedir. Yüzyıllar sonrasına bile ışık tutan ince zekâsı ve fıkralarıyla Nasreddin Hoca’mızın daha doğru anlaşılması ve tanıtılması amaçlanmaktadır.
Uluslararası Akşehir Nasreddin Hoca Şenliği’ni farklı bir isim ve vizyonla gerçekleştirilmesi ” Uluslararası Akşehir Nasreddin Hoca Anma ve Mizah Günleri”. Bu isim değişikliği ve etkinlik süresinin artırılmasıyla, hem Nasreddin Hoca’mız her yönüyle ele alınacak olup, hem de etkinliğimizin ülkemizin çeşitli yerlerinde düzenlenen bir ürünü tanıtmaya yönelik etkinliklerden de farkı ortaya sunulmuş olacaktır.
Şenlik ismi ise etkinliklerin içerisinde bir bölüm olacak; etkinlikler sadece Akşehir Halkı’nın eğlendiği bir etkinlik olmakla kalmayıp; tarihi, kültürel ve folklorik değerlerimize dikkat çekilerek, yılın her günü turist kazandırmayı hedefleyen çalışmalar şeklinde olacaktır.

Akşehir Belediyesi Nasreddin Hoca’yı ve Akşehir’i tanıtma çalışmalarını sürdürüyor. Bu çalışmalar kapsamında Akşehir’in Sosyal, Ekonomik ve Kültürel yönleriyle tüm Türkiye ve Dünyaya tanıtılmasını öngören etkinlikler yapılırken, temsili Nasreddin Hoca tarafından da yamaç paraşütü ile Türkiye’nin çeşitli yerlerinde gökyüzüne barış ve sevgi mayası çalınıyor.