ÇAKILLAR SULTANPINARI AKMAYA BAŞLADI

Akşehir’in Çakıllar Mahallesinde Suyu kesilen Çakılların can damarı Sultan Pınarı uzun zaman sonra akmaya başladı.

Akşehir’in Çakıllar Mahallesinin can damarı olan Sultan Pınarının akması için her sene kurban kesilip dualar ediliyor. Bu senede uzun zamandan sonra Sultan Pınarının akması ve birdaha kesilmemesi nedeniyle mahalle halkı Cuma namazı kılınıp  kurban kesip dua etti. Duayı Akşehir Müftüsü Ahmet Müjdeci yaptı. Çakıllar Kasabası Sevdalıları sayfası yöneticisi Ramazan GÜR  şu ifadelere yer verdi: “Suyu kesilen Çakıllarımızın can damarı yaşam kaynağımız Sultan pınarımız için 30 Temmuz 2021 Cuma günü suyumuzun gelmesi bir daha kesilmemesi ve bol su olup Çakıllarımızın yüzü gülmesi için kurbanlar kesilip bütün halkımızla beraber ilçe müftümüz imamlığında Cuma namazı kılınıp dualar edildi…Böyle zor günümüzde yanımızda yer alan başta Akşehir Kaymakamlığı ilçe kaymakamımız Ahmet Sait Kurnaz ve tüm ilçe yöneticilerimize ve tüm kurbanları bağışlayan hayırseverlerimize Çakıllar halkımıza teşekkür eder hepsinden Allah razı olsun… Rabbimiz kendi rızası İçin kesilen kurbanlarımızı ve canı gönülden ettiğimiz dualarımızı kabul suyumuzu bol ve gür eylesin suyumuz gelir bir daha inşallah kesilmez…” 

SULTANPINARI’NIN GEÇMİŞİ: 
Derin bir vadinin içinde yer almasından dolayı su kaynağının etrafı çok fazla genişliğe sahip değildir. İsmini üzerinde bulunduğu dağlardan alan Sultan Pınarı, özellikle Akşehir çevresindeki eşsiz doğal güzelliklerden biridir. Gürültüden uzak huzurlu doğanın kapılarını aralıyor ziyaretçilerine. Yeşil çam ormanları arasında gürül gürül akan bir derenin hemen kenarında yer alıyor. Bölgede yaşayan onlarca çeşit kuşun cıvıltıları eşliğinde huzurlu bir gün geçirmek ve ruhunu dinlendirmek isteyenlerin
mutlaka görmesi gereken bir doğal alandır. Sultan Pınarı ve çevresi tamamen doğal bir ortam olup, etrafı geniş çam ormanları ile kaplıdır. Derin bir vadinin içinde yer almasından dolayı su kaynağının etrafı çok fazla genişliğe sahip değildir. İsmini üzerinde bulunduğu dağlardan alan Sultan Pınarı, özellikle Akşehir çevresindeki eşsiz doğal güzelliklerden biridir. Gürültüden uzak huzurlu doğanın kapılarını aralıyor ziyaretçilerine. Yeşil çam ormanları arasında gürül gürül akan bir derenin hemen kenarında
yer alıyor. Bölgede yaşayan onlarca çeşit
kuşun cıvıltıları eşliğinde huzurlu bir gün geçirmek ve ruhunu dinlendirmek isteyenlerin mutlaka görmesi gereken bir doğal alandır. Bu denli güzelliği bünyesinde barındırmasına karşın, Akşehir yöresinde pek bilindik bir yer de değil. Bu durum herhangi bir şekilde reklam veya tanıtımının yapılmamış olmasından kaynaklanmaktadır.

NASIL GIDILIR?
Sultan Pınarı’nın Akşehir’e olan uzaklığı 18km’dir. Çakıllar’dan sonra birkaç kilometrelik stabilize bir yol vasıtası ile yaklaşık olarak 5-6 dakikalık bir yolculukla ulaşılabiliyor. D-300 Karayolunda Yeşilköy’den itibaren Çakıllar tabelalarını takip ederek 9km’lik bir yolculukla Çakıllar Kasabası’na ulaşmak mümkündür. Kendi aracı olmayan doğaseverlere her gün Çakıllar – Akşehir arasında hizmet veren Çakıllar’a giden otobüsler Çakıllar’a kadar ulaşım imkânı sağlamaktadır. Sonrasında yaklaşık 20 dakikalık bir yürüyüşle Sultan Pınarı’na ulaşmak mümkündür.
Dikkat Edilmesi Gerekenler.
Vadi içinde olmasından dolayı zaman zaman cep telefonu çekmemektedir. Ancak vadi yamaçlarından tepeye doğru yapılacak 40-50 metrelik bir yürüyüş bu engeli ortadan kaldırmaya yeterli olmaktadır. Çakıllar Kasabası’ından Sultan Pınarı’na çıkan yol bazı bölümlerde keskin virajlar içermektedir. Bu nedenden dolayı bu bölümde seyir esnasında dikkatli olunması ve yavaş gidilmesi gekmektedir. Dikkat edilmesi gereken en önemli hususlardan biri de mangal için yakılan ateşin ormanlık alanlara sıçramaması konusunda duyarlı davranmaktır.

https://www.aksehirpostasi.com