T  U  R  İ  Z  M

Akşehir, sahip olduğu zengin tarihi, kültürel ve sosyal potansiyele rağmen turistik tesis kapasitesi bakımından yetersiz kalmaktadır. Yörede çok az turizm belgeli konaklama tesisi vardır.
5-10 temmuz da düzenlenen Uluslararası Nasreddin Hoca Festivali ile haziran ayında düzenlenen Yörük Türkmen Şölenleri Akşehirin tanıtımı ve Turizm açısından önemli katkı yapmaktadır.
Nasreddin Hoca Türbesi, Seyyid Mahmut Hayrani Türbesi, Haci İbrahim Sultan Türbesi, Sahip Ata Medresesi(Taş Eserler müzesi ) ve Nasreddin Hoca Etnoğrafya Müzesi ile Garp Cephesi Karargahı müzesi Akşehiri ziyaret eden misafirlerin görmesi gereken tarihi ve arkeolojik mekanlardır.,

İNANÇ   TURİZMİ

Akşehir ve yöresi islam dinin önemli şahsiyetlerinin yaşadığı yerdir. Akşehiri ziyaret eden misafirler, Nasreddin Hoca ,Seyit Mahmut Hayrani ,Hacı İbrahim Sultan ve Nimetullah Nahçivani hazretlerinin türbelerini ziyaret ederler.

Gerek hac dönemlerinde gerekse, inanç turizmi kapsamında Konya ya Mevlana Hazretlerini ziyarete gelenler Akşehire de uğrayıp Akşehirde yaşamış Türk kültürünün ve İslam aleminin önemli şahsiyetlerini ziyaretde bulunurlar. Ayrıca Hasan Paşa camii, Ulu camii, Sahip Ata medresesi gibi Selçuklu ve Osmanlı eserlerini de ziyaret ederler.

 

DAĞ   TURİZMİ

Dağların temiz ve güzel havasından yararlanmak üzere, insanların dağlara yönelik olarak, yürüyüş ve tırmanma şeklinde gerçekleştirdikleri turizm türü olan Dağ Turizmi Akşehir yöresinde de bir alternatif turizm türüdür. Sultan Dağları eteklerinde kurulu olan Akşehir, dağ turizmi açısından da zengin bir potansiyele sahiptir. Yörenin en yüksek noktası 2610 metre yüksekliğindeki Gelincik Ana Tepesi olup, dağlar gerek tırmanış, gerekse yürüyüş (Treeking) ve kamp yapma açısından oldukça elverişlidir. Yılın belirli dönemlerinde Akşehir den Yalvaç taki Psidia Antik Kentine yerel sivil toplum örgütleri ve tur firmaları tarafından doğa yürüyüşü düzenlenmektedir.

AKADEMİK (Akşehir Aktif Dağcılık Eğitim Merkezi Gençlik Spor Kulübü) Tarafından, Akşehir ve çevresinde doğa ve zirvelere yürüyüşler düzenlenmektedir.

GENÇLİK   TURİZMİ

Yörede gençlik turizmi açısından en önemli potansiyellerden biri de, Yamaç Paraşütüdür. (http://www.thk.org.tr). Ülkemizin değişik şehir lerinden bazen de dünyanın değişik ülkelerinden insanlar, Akşehir e Yamaç Paraşütü için gelmekte, konaklamakta ve yöreyi de gezme fırsatı elde etmektedirler. Öte yandan yörede bulunan Sultan Dağları Yamaç Paraşütü (para-gliding) için oldukça elverişli bir konumdadır. Bu amaçla gerek THK gerekse çeşitli üniversitelerimizin dağcılık kulüpleri zaman zaman yöreyi ziyaret ederek, dağların bu elverişli konumundan yararlanmaktadır. Bu potansiyelin gerek ülkede gerekse uluslararası boyutta tanıtılarak değerlendirilmesi büyük önem taşımaktadır. Yamaç Paraşütü ile ilgili yeni bir take-off (uçuş pisti) düzenlemesi yapılmış olup, . Türkiye Açık Yamaç paraşütü Şampiyonası Türk Hava Kurumu ve Akşehir Belediyesi işbirliği ile Akşehir’de yapılmaktadır.

AVCILIK   TURİZMİ

Avlanmak üzere seyahat eden insanlara yönelik hizmetler sunan eğlence amaçlı bir turizm türü olması yanında, insanlara hem tabiatın en derin köklerinde yatan içgüdülerinden birini tatmin, hem de tabiatın temiz havasından yararlanma olanağı veren av turizmi. Akşehir yöresi açısından da değerlendirilebilecek bir potansiyele sahiptir. Doğanın derinliklerinde kaybolmak ve tertemiz bir hava solumak isterseniz avcılık tam size göre denilebilir. Avlanabilen hayvanlar ve bunların av sezonlarını merak ediyorsanız, işte size sunabileceğimiz birkaç bilgi. Dağ hayvanlarından bıldırcın, güvercin, üveyik vb. bunların av sezonu 14 Ağustos ta başlayıp 29 Ocak ta sona eriyor. Tavşan, Ada tavşanı, tilki, ağaç sansarı, kınalı keklik de 12 Ekim Tarihinden ertesi yıl 29 Ekim tarihine kadar avlanabiliyor. Göl hayvanları ise, sakarmeke, yeşilbaş ördek, boz ördek. fiyu. kaşık gaga, tepeli patka, kılkuyruk, kadife ördek vb. kuşlardan oluşuyor. Bunların av sezonları da, 12 Ekim de başlayıp 16 Şubat ta sona eriyor.

EKO TURİZM MERKEZİ OLARAK AKŞEHİR

Türkiye nin doğal ve kültürel kaynaklar yönünden ne kadar zengin bir ülke olduğu herkes tarafından biliniyor. Dört mevsimi yaşayabilen üç tarafı denizlerle çevrili, farklı kültürlerin ve inançların bir arada uzun yıllar ve hala yaşadığı bu ülke, eko turizm açısından da oldukça büyük bir potansiyel taşıyor. Ancak, Türkiye nin eko turizmdeki potansiyeli Akdeniz çanağındaki Avrupalı rakiplerine oranla çok somut biçimde daha fazladır. Çünkü bu ülkeler endüstrileşmiş 

ve nüfusu büyük oranda kentleşerek otantik kültürlerini büyük oranda yitirmişlerdir. Türkiye nin sürekli gelişmekte olan bir ülke olması, doğal ve kırsal kültürel değerlerinin ve mirasının büyük bölümünün varlığını canlı biçimde sürdürüyor olması, Türkiye nin birçok yöresinde sürdürülebilir eko turizm için büyük bir potansiyelin varlığını göstermektedir.

Bu potansiyelin ön plana çıktığı merkezlerden biride Akşehir olarak görülmektedir. Akşehir Ekoturizm potansiyeli açısından aşağıdaki başlıklarda ilgi çekebilecek potansiyellere sahiptir:

Organik Tarım
İpek Halıcılık
Keklik Yetiştirme Çiftliği
Doğa Yürüyüşleri Ve Dağ Turizmi
Mağara Turizmi
Akşehir Evleri
Olta Balıkçılığı
Yamaç Paraşütü
Sıra Yarenleri
Köy Düğünleri
Yörük Şöleni
Nasreddin Hoca Şenlikleri
Bisiklet Turları
At-Eşek-Deve Turları
Doğanhisar Göletleri
Bisse Ve Sultansuyu Çamlıkları Kamp Alanları

 

AKŞEHİR  OTELLERİ

ÖZPARK OTEL****

Adres: Meydan Mahallesi İnönü Caddesi No:96 42550 Akşehir Tel : 90.(0332) 800 00 10 – 800 00 22  http://www.ozparkhotel.com.tr/

Akşehir Özpark Hotel,iş hayatının ve sosyal yaşamın kalbindeki konumuyla gerek iş gerek özel ziyaretleriniz için sizi evinizin konforuyla ağırlıyor. Estetiğin ve konforun tüm detaylara yansıtıldığı Akşehir Özpark Hotel,ikiz kule formu,modern mimarisi,dış mekanının ve iç mekanın uyumlu birlikteliğiyle bambaşka bir ambiyansı konuklarına sunuyor. Akşehir Özpark Hotel,ziyaretlerinizde sizi rahat ettirebilmek için konforla tasarlanmış 80 adet standart,3 adet suit ve 3 adet president suit odasıyla siz değerli müşterilerimize hizmet veriyor. 4 Yıldızlı Özpark Hotel bölgenin en büyük konseptine sahip olmakla beraber,Düğün Salonu,Toplantı Salonu,Restaurant,24 saat kamerayla takip edilen otopark,Oyun Salonu,Kapalı Yüzme Havuzu,Hamamı,Saunası,Buhar Odası,Fitness Merkezi ve Aırobıcc Salonuyla Hem Akşehir hemde bölgesinde tek olma özelliği göstermekdetir.Odalarımızda son sistem Fancoıl Havalandırma,ısıtma ve soğutma sistemiyle çalışmaktadır. Odalarımız LCD ekran TV,Uydu yayını, Minibar,Kartlı 3g SCRUE sistemi,Banyoda ve Odanın içinde olmak üzere 2 adet telefon,Saç kurutma makinası,Ankastre yeni nesil yağmurlama duş sistemi,Dokunmatik kasa,Buzlu cam sistemli banyosu ve geniş Akşehir manzaralı odalarımız siz değerli müşterilerimizin hizmetindedir. Şehrin en canlı caddesinde bulunan 4 Yıldızlı Özpark Hotel en kolay ulaşım rahatlığını sizlere sunmaktadır. Merkezi konumu sebebiyle Akşehir’de görmek isteyeceğiniz tüm mekanlara olan yakınlığı ile alışveriş,gezi ve kültür turları tutkunları için vazgeçilmeyen adres olacaktır.Şehir merkezinde bulunan tesisimiz tren garına 10 dakika,Otogara 10 dakika uzaklıkta bulunmaktadır .Vizyonumuz Akşehirin en iyileri arasında olmak Misyon Yaptıklarımız yapacaklarımızın göstergesidir.

GRAND OTEL ***

Şehir merkezinde bulunan otelimiz 29 standart oda, 9 double oda ve 1 suit oda topla

GRAND OTEL

m 78 yatak kapasitesi ile çalışmaktadır. Otel içerisinde bulunan 100 kişilik restaurantında sabah kahvaltısı verilmektedir.
Odalarda Lcd Tv, Mini Bar, Ücretsiz Wireless İnternet, Klima, Uyandırma Servisi, Telefon mevcuttur. 
Dr.Aziz Perkün Cad.Anıt Meydanı  AKŞEHİR

Tel: 332 811 02 70- 811 02 71    http://www.grandhotelaksehir.com/

 

 

ELİTT OTEL ***

ELİT OTEL

Otelimizde 30 oda 60 yatak ve 4 adet tripal daire bulunmaktadır.
Bütün odalarda TV, klima, Minibar, telefon, uydu yayını ve 24 saat oda servisi vardır.Ayrıca günün yorgunluğunu atacağınız saunamız ve hamamımız mevcuttur.
Otopark hizmetimiz bulunmaktadır.Otelimiz bünyesinde 120 kişilik restorant ve bar bulunmaktadır.
Kongre, özel toplantı, düğün, nişan ve özel geceler düzenlenmektedir.
Otelimiz Konya ya 130 km.Ankara ya 250 km uzaklıktadır. Akşehir de ilk Turizm Bakanlığına bağlı oteldir.
Gruplar için özel servislerimiz bulunmaktadır.
24 Ağustos Bulvarı Adliye Parkı Karşısı Tel : 0332 813 72 77 – 811 03 35 – 811 03 36 – 811 04 14   http://www.aksehirelittotel.com/

OTEL YAŞAR *

İnönü Caddesi No:24/5 Akşehir Tel : 0332 813 26 87 – 813 64 79

AHMET BEY OTELİ *

Müze Meydanı no 2/A Akşehir Tel : 0332 813 62 67 – 812 24 20

OTEL KANTARCI *

Her odasında Banyo -Wc- Tv Müzik Yayını ve Merkezi Isıtma Açık büfe kahvaltı. Rezervasyon Tel: (332)8134788 Zafer Meydanı AKŞEHİR

KÜÇÜK AĞA KONAĞI Tel: 0 332 812 42 72    http://www.kucukagakonagi.com 

HASAN MUALLİM KONUK EVİ Tel: 0332 812 44 00    http://www.aksehirbutikhotel.com 

GARP OTEL Tel: 0 332 800 00 80    http://www.garp.com.tr

Akşehir de bazı eski konaklar restore edilerek, Butik otel olarak hizmet vermektedir, Hasan Muallim Konuk Evi Akşehir Evi nin yanında olup, 5 odalı olarak hizmet vermektedir. Butik otel oda kahvaltı olarak hizmet vermektedir. Yanındaki Akşehir Evinde Akşehir e özgü yemekler yenilip çay kahve içilebilir.

Küçük Ağa Konağı ise 8 odalıdır. Oda kahvaltı olarak hizmet veren butik otel de yemek servisi de yapılmaktadır.

Garp Otel 11 odalıdır. Butik otel oda kahvaltı olarak hizmet vermektedir.

Her üç otelde tarihi dokusuyla çok rahat edip konaklayacağınız mekanlardır.

 

AKŞEHİR´e planladığınız gezi icin kullanabileceğiniz “Akşehir Gezi Rehberi Planı, aşağıda görüldüğü gibi olabilir.
– Akşehir Evi
(Akşehir’ e özel yöresel yemeklerini burada tadabilirsiniz) (Özellikle peynir baklavası)
– Batı Cephesi Karargahı Müzesi
(Büyük Taarruz hazırlıkları ve emri burada verildi)
– Arkeoloji Müzesi (Taşmedrese)
– Nasreddin Hoca Arkeoloji ve Etnografya Müzesi (RüŞtü Bey Konağı)
– Kent Müzesi ve Konutevi
(Eski Cumhuriyet ilkokulu, Tipik bir Cumhuriyet yapısı)
– Arasta, Zanaat ve Kücük Esnaflar Bölgesi
(Alış veriş yapabileceğiniz hoş bir mekan)
– Restore edilmis Eski Evler
– Gülmece Parkı (Büyük Kazan ve Hocanin fikralarının heykelleri)
– Tren istasyonu, TCDD Gari (Alman Wilhelm stillinde yapi)
– Nasreddin Hoca Türbesi
– Seyid Mahmut Hayrani Türbesi
– Ulu Cami (Selcuklu zamanından)
– İplikci Cami (Selcuklu zamanindan)
– İmaret Cami (Hasan Pasa Cami, Osmanli zamanindan)
– Ferruh Şah Mescidi
(Yildirim Beyazit´in hapis kaldığı ve vefat ettiği yer)
– Ermeni kilisesi ve etrafindaki tarihi evler
– Sifa Hamami (Tarihi hamam, hala işletiliyor)
– Hidırlık (Mesire yeri)
Akşehir”i kuş bakışı seyredip çınar altında çayınızı içip, restoranda yöresel ve her çeşit yemeği yersiniz)
– Tekke (Şehir ormani)
(Yapay şelalenin yanında piknik yapabilir veya restorandan yemek ,çay alabilirsiniz. Nimetullah Nahçivani Hazretlerini de ziyaret edebilirsiniz.)