ULUSLARARASI NASREDDİN HOCA KARİKATÜR YARIŞMASI

NASREDDİN HOCA (Türk Mizahçılarının Piri)

Uluslararasi karikatür yarısmalarının en önemlilerinden biri de Akşehir Nasreddin Hoca Karikatür Yarışması olmuştur. Nasreddin Hoca: Türk mizahçılarının piri olan Nasreddin Hoca 1208 – 1285 yılları arasında Akşehir’de yaşamıştır. Medrese (Üniversite) tahsili görüp kendini yetiştirmiştir. Tarihi kisiliği üzerine bilgimiz azdır. Ama kuşaktan kuşağa üzerine söylenenlerden ve hikayelerinden onun bir halk filozofu olduğunu anlıyoruz. Yoğun bir güldürü o oranda da uyaran ve düşündüren bir yanı vardır. Hoca mizah eseri yapmayıp doğrudan doğruya mizahin kendisini yaratmistir. Bu anlayisi halk tarafindan benimsenmis ve yüzyillardir yeni yeni mizah hikayeleri üretilmiş. Hoca ve onun mizahı bugünedek canliliğini sürdüregelmistir.

Karikatürcüler Derneği ile Akşehir Nasreddin Hoca ve Turizm Derneği mizahın, yani gülen düşüncenin ve onun evrensel dili olan karikatürün barısçıl ve hoşgörülü bir dünyanın kurulması yolunda gülümseyen düsünceye karşı etken bir silah olduğu inanci ile Nasreddin Hoca’nin anısına bir karikatür yarışmasi düzenlediler. Ilki 1973 Akşehir Nasreddin Hoca şenlikleri kapsamında genç karikatürcüler arasında yapıldı. 1974 yılından sonra uluslararası olarak sürdürüldü. Yarışmanın dünya çizerlerince ilgiyle karşilanmış ve katılan ülke sayısı her yıl giderek artmıştır. 1974 yılındaki ilk uluslararası yarışmada büyük ödülü VAZQUEZ DE SOLO, başarı ödüllerini de Bulgaristan’dan Milko Dikov, Türkiye’den Mehmet Sönmez ve Tonguç Yaşar, Yugoslavya’dan Stajkovic Dragoljup, Bulgaristan’dan Stojan Hristov aldilar. Bugüne kadar yarışmada büyük ödülleri Ispanyol, Fransiz, Macar, Yugoslav, Iranli, Romen, Bulgar, Makedon, Israilli, Rus, Çinli ve birçok kez de Türk sanatçılar kazanmışlardır. Dış basında da övgüyle sözü edilen yarışmalarda yüzden fazla yabancı çizer gerek jüri gerekse ödül alarak ülkemize gelmiş ve konuk edilmislerdir.

1980 yılında askeri yönetimce dernekler kapatılınca yarışmaya sekiz yıl ara verildi. 1988’de yeniden başlatıldı. Karikatürcüler Derneği ve Akşehir Nasreddin Hoca ve Turizm Derneği’nin ortaklaşa olarak sürdürdükleri bu yarışma Akşehir’de açolan sergi ve ödül töreni sorasonda ulaşım ve konaklama zorluğu gibi çesitli nedenlerden dolayı 1995 yılından bu yana Karikatürcüler Derneği tarafından Istanbul’da yürütülmektedir.

KATILIM KOŞULLARI:
Yarışma bütün dünya karikatürcülerine açıktır.
Yarışmaya gönderilecek karikatürlerin yayınlanmış ya da yayınlanmamış olmaları aranmayacaktır.
Ancak daha önce başka bir yarışmada ödül almamış olmalıdır.
Yarışma konusu serbesttir.
Yarışmaya üç karikatür ile katılınabilir.
Gönderilecek karikatürlerin boyutları 30×40 cm‘den büyük olmamalıdır.
Karikatürler mutlaka orijinal olmalıdır.
Katılanlar eserlerinin arkasına büyük harflerle adını, soyadını, adresini, telefon numarasını, ülkesini yazmalıdır.
Sanatçılar kısa özgeçmişlerini karikatürlerine eklemelidir.

Yarışmaya katılan tüm karikatürler Karikatürcüler Derneği tarafından İstanbul Karikatür ve Mizah Merkezi’nde saklanacaktır. Yarışma karikatürleri bir albümde toplanacak, albüme girecek eserler ve sergilenmeye değer görülenler jüri tarafından seçilecektir. Eserleri sergilenenlere ve albümde yayınlananlara yarışma albümü gönderilecektir. Yarışmaya katılanlar bütün koşulları kabul etmiş sayılırlar.

 

 

ULUSALAR ARASI NASREDDİN HOCA FOTOĞRAF YARIŞMASI

Uluslararası Akşehir Nasreddin Hoca Şenliği kapsamında düzenlenen “Akşehir Fotoğrafçılar Buluşması ve Foto Maratonu”, Akşehir Belediyesi tarafından düzenlenmektedir; yürütücülüğü ise Sille Sanat Sarayı (SSS) tarafından gerçekleştirilmektedir.
Nasreddin Hoca’nın ayak izlerini taşıyan ve O’nun kahkahalarının yankılandığı sokaklarda fotoğrafın görsel etkisi ile Akşehir’i tanıtmak ve fotoğraf sanatına renk katabilmek amacıyla düzenlenen foto maratonnuna tüm fotoğraf dostları katılabiliyor.
Yarışma Sayısal (Dijital) kategoride, Renkli veya Siyah-Beyaz fotoğraf olmak üzere tek bölümlüdür. Renkli veya Siyah-Beyaz fotoğraflar bir arada değerlendirilmektedir.
Akşehir Fotoğrafçılar Buluşması ve Foto Maratonu, Uluslararası Akşehir Nasreddin Hoca Şenliği” kapsamında düzenlenen tarihlerde yapılmaktır.
Yarışmaya katılacak fotoğrafların Akşehir ilçesi sınırları içerisinde, çekilmiş olması gerekmektedir.
Foto maratona, Seçici Kurul Üyeleri, TFSF Temsilcileri, Düzenleme Kurulu Üyeleri, Yarışma Sekreterleri ve bu kişilerin birinci derece yakınları ile Düzenleme Kurulu’nca organizasyonda görevlendirilecek kişiler ve haklarında TFSF tarafından verilmiş kısıtlılık kararı devam eden kişiler katılamazlar. Yarışma bu maddede belirtilen kişiler dışında, 18 yaş üzeri tüm amatör ve profesyonel fotoğrafçılara açıktır. Yarışmaya katılım ücretsizdir. Her bir katılımcı yarışmaya en fazla 4 (dört) adet Sayısal Renkli veya Siyah-Beyaz fotoğraf ile katılabilmektedir.

 

MİNİKLER HALK OYUNLARI TÜRKİYE ŞAMPİYONASI

Türkiye Halk Oyunları Federasyonu ve Akşehir Belediyesi işbirliği ile düzenlenen Halk Oyunları Minikler Türkiye Şampiyonası Finali’nin ilki 2011 yılında Akşehir de gerçekleştirildi. Kültürel ve sanatsal faaliyetleri düzenlemek ve desteklemek, biz Akşehirlilerin severek ve isteyerek yaptığımız işlerdendir
Akşehirlilerin de büyük ilgi gösterdiği şampiyonaya, Konya Milletvekilleri, Akşehir Kaymakamı, Akşehir Belediye Başkanı, İlçe Garnizon Komutanı ve Türkiye Halk Oyunları Federasyonunun katılımıyla yapılmaktadır. Şampiyona Akşehir Belediye Başkanının açılış konuşmasıyla başlar.
Akşehir Belediye Başkanı ” Kültürel ve sanatsal faaliyetleri düzenlemek ve desteklemek, biz Akşehirlilerin severek ve isteyerek yaptığımız işlerdendir. Bu nedenle Federasyon Başkanımızı ve minik yarışmacılarımızı Akşehir’de ağırlamaktan onur duyduklarını belirterek, yarışmaların ve finallerini Akşehir’de gerçekleştirmesinden mutluluk duyuyoruz. Ortak amacımız, folklorumuzun doğru şekliyle nesilden nesile aktarılması ve devamlılığının sağlanmasıdır ” dedi.
Türkiye Halk Oyunları Federasyonu da yaptığı konuşmada, “Gülmecenin diyarı, hoşgörünün merkezi, bu kadar geniş bir kültürün ve tarihin buluştuğu bir noktaya, dünyanın merkezine, dünyanın en zengin kültürünü getirmek ve siz değerli Akşehirlilerle buluşturmanın onur ve gururunu yaşıyoruz. Bize bu fırsatı verdiğiniz için başta Belediye Başkanımızın şahsı olmak üzere bütün Akşehir halkına ve bütün protokolümüze sonsuz teşekkürlerimizi sunuyoruz” şeklinde konuştu.
Akşehir Kaymakamı ise, “Türkülerin ve halk oyunlarımızın en önemli ve zengin bir kültür varlığımız olduğuna dikkat çekerek, “Türkiler ve halk oyunları bizim kültürümüzün temel taşlarıdır. Bugün sadece Türkiye Halk Oyunları Federasyonu’nun sahip çıkmasıyla yaşatılmaya çalışılıyor. Halk olarak, millet olarak, ulus olarak daha fazla sahip çıkmamız gerektiğine inanıyorum. Dünyanın en büyük zenginliğine sahibiz ama farkında değiliz. Çünkü türküde, halk oyununda bir yaşam şekli, hayat tarzı var. Bir düşünce var” dedi.
Konuşmaların ardından Halk Oyunları Minikler Türkiye Şampiyonası Geleneksel Dal (Düzenlemesiz) yarışmasına geçildi. Şampiyonaya Türkiyenin çeşitli illerinden katılan ekipler gösterileri ile hakemlerden puan toplamaya çalıştı. Ekiplerin yarışmasının tamamlanmasının ardından toplu olarak sahneye çağrılan tüm halk oyunları ekiplerine yarışmaya katılım belgeleri ve madalyaları verildi.
Yarışmada dereceye giren gruplara kupaları protokol mensupları tarafından verildi. Yarışmada dereceye giren ekipler büyük sevinç yaşarken, dereceye giremeyen ya da istediği sonucu elde edemeyen bazı ekiplerdeki minikler ise gözyaşlarını tutamadı.

ULUSAL İLKOKULLAR ARASI NASREDDİN HOCA FIKRA CANLANDIRMA YARIŞMASI

Kültürel mirasımızı ve bu miras içerisinde yer alan ünlü halk bilgesi, devrinin ilim adamı, nüktedan Nasreddin Hoca’yı daha geniş kitlelere tanıtmak, Nasreddin Hoca’nın kişiliğinde ülkemiz ve insanını gerçek kültürü ve gerçek yapısıyla tanıtmak, Nasreddin Hoca’nın ulusal kültürünün zenginlikleri kapsamında algılanması, tanıtılması, hak ettiği ilgiyi bulmasını sağlamak, Nasreddin Hoca fıkralarının ülkemiz çapında ilkokul düzeyindeki öğrenciler tarafından canlandırılmasının yapılmasını sağlamak, ilkokul düzeyindeki öğrencilerin kişisel gelişimlerine katkıda bulunmak, estetik duyum, sahne sanatı beğenilerini geliştirmek, tiyatro sanatının gelişimine katkıda bulunmak, ders dışı sanatsal etkinliklerde bulunma alışkanlığı ve zevkinin oluşmasına katkı sağlamak, hoşgörü, başkalarına saygı, bilginin yaşama aktarılması, kendini ifade etme, üretilenlerin gelecek kuşaklara aktarılması gibi kazanımları sağlamak, bölgeler, iller, ilçeler, yörelerde yaşayan farklı kültürleri taşıyan öğrencilerin kaynaşmalarını ve kültürel etkileşimlerini sağlamak, Nasreddin Hoca’nın her bir fıkrasındaki hikmetlerini anlamalarını sağlamak amaçlarıyla gerçekleştirilen yarışmaya ülkemiz çapında resmi ve özel okulların; İlkokul Birinci, İkinci, Üçüncü sınıf düzeyinde öğrenim gören tüm öğrencileri ve okullarda görev yapan öğretmenlerin katılımlarıyla yapılmaktadır.
Bölge finalleri yarışmalarında bölge birincisi olanlar, Türkiye Finaline katılmaya hak kazanmaktadırlar.
Akşehir Belediyesi tarafından Nasreddin Hoca’yı anmak, onu gelecek nesillere daha iyi aktarmak, Nasreddin Hoca’nın bilge kişiliğini, ulemâlığını anlatabilmek ve onu tüm dünyaya daha iyi tanıtabilmek amacıyla düzenlenen Nasreddin Hoca Anma Günleri kapsamında düzenlenen Ulusal İlkokullar Arası Nasreddin Hoca Fıkra Canlandırma Yarışması Bölge Finallerinde yapılan yarışmalarda bölge birincileri, Jüri üyeliğini üniversitesi öğretim üyeleri ve ünlü tiyatro sanatçılarının yaptığı, Nasreddin Hoca Fıkra Canlandırma Yarışması Türkiye Finalinde 7 bölgeden 7 okul birincilik için Akşehir Kültür Merkezi’nde yarışmaktadır.

TRAP ATIŞ YARIŞMALARI

Uluslararası Akşehir Nasreddin Hoca Şenliği kapsamında Alanyurt Mahallesinde trap atışları yarışması yapıldı. Alanyurt Mahallesindeki etkinliğe Akşehir Belediye Başkanı ve Nasreddin Hoca Av Doğa Spor Kulübü Başkanın yanı sıra çok sayıda yarışmacının katılımıyla yapılmaktadır..
Son derece keyifli ve heyecanlı atışların yaşandığı trap atışında finale kalıp dereceye girenlere, Yarışma sonunda Akşehir Belediye Başkanı tarafından Otomatik Av Tüfeği, Havalı Av Tüfeği, Av Kıyafeti ve Tişört hediye gibi hediyeler verilmektedir.

AKŞEHİR NASREDDİN HOCA ATLI OKÇULUK SPOR KULÜBÜ

2018 Türkiye Atlı Okçuluk Şampiyonasında Akşehir Nasreddin Hoca Atlı Okçuluk Spor Kulübü önemli başarılara imza attı .
Yapılan şampiyona sonucunda Raif Yavuz 220 sporcunun katıldığı müsabakada büyük başarı elde ederek ismini milli takıma yazdırdı. Raif Yavuz Akşehir’imizi ve Türkiye’mizi yurtdışında temsil edecek. Yavuz, büyükler kategorisinde Denizli’de yapılan final müsabakasında Genel Klasman (Türk Parkuru ve Kabak Parkuru genel toplamında ) Türkiye 2.liği Türk Parkurunda ise Türkiye 3.sü oldu.Gençler kategorisinde ise Hüseyin Askın kendi klasmanında Türk Parkuru’nda Türkiye 3.lüğü elde etti. Kabak parkurunda Türkiye 3.lüğü ve Genel klasmanda Türkiye 3.lüğü elde etti.Kulüp Başkanı Raif Yavuz bu başarının perde arkasında uzun, zahmetli ve disiplinli bir çalışmanın olduğunu ayrıca en önemlisi bizlere destek veren aile fertlerinin fedakarlık yaptığını söyledi. Yavuz açıklamasında şu ifadelere yer verdi: “Bu bir ekip işi. Takım arkadaşlarım Mehmet Ali Bayar ve Levent Mavcıoğlu da çok güzel yarışmalar çıkardılar. Eleme ayakları dahil her bir sporcumuz elenmeden Türkiye Şampiyonası’na kadar geldik ve elimizden gelenin en iyisini yapmaya çalıştık. Şükürler olsun kulübümüz meyveler vermeye başladı. Genç ve yıldız sporcu yetiştirmeye başladık. Gelecek seneki şampiyonalarda kısmetse gençler ve yıldızlar klasmanında 3 sporcumuz daha olacak. Ata sporumuz olan atlı okçuluk ve yaya okçuluğunu yaymak ve gelecek nesillere aktarmak müthiş bir duygu. Kulübümüz bu sene hem yaya okçuluğunda hem atlı okçuluk branşlarında 20’ye yakın kupa ve madalya kazandı. Türkiye dereceleri ve en önemlisi dünya şampiyonluğu çıkarmak nasip oldu. Kulübümüz Akşehir’in ilk atlı okçuluk spor kulübüdür. 5 kişi ile kurulan atlı spor kulübümüz şimdi yaklaşık 30 sporcusu ve 8 arap atı ile faaliyet göstermektedir.
Ayrıca burada Ahmet Mavcıoğlu’na da yaya okçusu sporcumuza teşekkür ederiz. İlk geleneksel yayı Akşehir ile tanıştırdığı için. Kendisi yay yapımında kullanılmak üzere bahçesinde hala akçaağaç yetiştirmektedir. Sporcumuz Geleneksel Türk Okçuluğu tohumlarını Akşehir’e ilk atan sporcumuzdur.

 

XC OPEN YAMAÇ PARAŞÜTÜ ŞAMPİYONASI

Akşehir Kaymakamlığı, Akşehir Belediyesi, Uluslararası Hava Sporları Federasyonu (FAI) ve THK Akşehir Sportif Havacılık Kulübü’nün ortaklaşa düzenlediği Akşehir XC Open Türkiye Yamaç Paraşütü Mesafe Şampiyonası ve Eğitim Yarışması, sporcuların ilk uçuşlarıyla Akşehir’de yapılmaktadır.
Yarışmaya Türkiye’nin birçok ilindeki havacılık kulüpleri, üniversitelerin havacılık toplulukları ile ferdi yarışmacılardan oluşan yarışmacılar katılıyor.
2013 yılından bu yana Akşehir’de geleneksel hale gelen organizasyon Uluslararası Havacılık Federasyonu (FAI) tarafından kategori 2 (cat 2) onayı ile belgelendirilip uluslararası bir boyut da kazandı. Belirli bir seviyeye gelmiş pilotlara hem yarışma ortamı, hem eğitim ortamı, hem de puanlama ve sertifika yükseltme olanağı sağlayan yarışma; Akşehir’deki konaklama, ulaşım ve sağlık imkanlarının çok iyi olması, şehrin geniş bir ovaya sahip olması nedeniyle yamaç paraşütü sporu yapanlar için elverişli bir hal alıyor. Akşehir Ekrem Çavdar Yamaç Paraşütü Kalkış Pistinde yapılan yarışmayı izlemeye; Akşehir Kaymakamı, Akşehir Belediye Başkanı ve Akşehir Gençlik Hizmetleri ve Spor İlçe Müdürü ile ilgili vatandaşlar katılmaktadır.
XC Open Türkiye Yamaç Paraşütü Mesafe Şampiyonası Akşehir’imizin tanınmasında Nasreddin Hocamızın mesajlarını iletilmesinde katkı sağlamaktadır .

THK Akşehir Sportif Havacılık Kulübü Başkanı “Bizim için bu yarışmalar yoğun geçmektedir. Aksaklık olmaması için elimizden geleni her şeyi yapmaya gayret etmeye çalışıyoruz. Bu yarışmalar noktasında bizlere her türlü destek noktasında Akşehir Belediye Başkanımıza ve Koordinatörümüze çok teşekkür ediyorum. Bu sporumuzu ciddi anlamda benimsiyor bu tür faaliyetlerde bizlere çok yardımcı oluyorlar sağ olsunlar. Her türlü konularda bizlere her zaman yardımcı ve destek olunmuştur. Burada da güvenli bir şekilde yarışmak ve yarışmalar düzenleyebilmekteyiz. Bu sporun gelişmesinde yeri çok önemli bir yer tutuyor. Sizlere burada bir şeyler katabilirsek ne mutlu bizlere hepinize çok teşekkür eder başarılar diliyorum” diye konuştu.

Yapılan uçuşlarla Akşehir semalarını çiçek gibi değişik renklerle bezeyerek görsel bir şölen oluşturan yarışma; son gün yapılacak uçuşlar ve ödül töreni ile son buluyor.
Akşehir Kültür Merkezinde gerçekleştirilen Akşehir XC Open Mesafe ve Eğitim Yarışması ödül törenine; Akşehir Belediye Başkanı , Akşehir Gençlik ve Spor Hizmetleri Müdürü , Akşehir Sportif Havacılık Kulübü Başkanı ve Yarışma Direktörü, yarışmanın sponsoru olan firmalar ile çok sayıda izleyici katılımıyla yarışmacılara ödülleri verilmektedir.

 

EŞEĞE BİNME ve EN GÜZEL GÖZLÜ EŞEK YARIŞMASI

Uluslararası Nasreddin Hoca Anma ve Mizah günleri kapsamında Akşehir’de, “Eşeğe Binme” ve “En Güzel Gözlü Eşek” yarışmaları yapılmaktadır.
Dereceye girenlere altın ve para gibi çşitli hediyeler verilmektedir.
Nasreddin Hoca Şenliği etkinliklerinde, Akşehir Avcılar ve Atıcılar Federe İhtisas Spor Kulübü tarafından düzenlenen “En Hızlı Eşek ve En Güzel Gözlü Eşek” yarışmaları kıyasıya bir rekabete sahne olup renkli görüntülere sahne olur. “En hızlı Eşek” yarışmasında, eşekler birbirlerini geçmek için kıyasıya bir mücadele ederler.
Yarışma şenliğe katılanlar tarafından da ilgi ile izlenirken,Yarışma başlamadan eşeklerin huysuzluklarını engellemek için binicileri zorlu dakikalar geçirirler.

“En hızlı Eşek” yarışması sonucunda, ilk üçe giren eşeklerin sahiplerine çeyrek altın ve para ödülü verilir.

“En Güzel Gözlü Eşek” yarışması da farklı görüntülere sahne olur. Oluşturulan jüri tarafından, yarışmaya katılan tüm eşeklerin gözlerine tek tek bakılıp, En Güzel Gözlü Eşek birincisi seçilip, eşek sahibine ödüllü verilir. Yarışmanın sonrasında ise vatandaşlar eşeklerle fotoğraf çektirirler.
Akşehir Avcılar ve Atıcılar İhtisas Federe Spor Derneği’nce düzenlenen yarışmalara, vatandaşlar yoğun ilgi göstermektedir.