BAŞKAN AKKAYA’DAN 3 ARALIK DÜNYA ENGELLİLER GÜNÜ MESAJI

Akşehir Belediye Başkanı Salih Akkaya 3 Aralık Dünya Engelliler günüyle ilgili mesaj yayımladı. Başkan Akkaya mesajında şu ifadelere yer verdi:

Toplumsal farkındalığın artmasına,  onların daha rahata ve iyi bir yaşam sürdürebilmelerine, geleceğe daha umutla bakabilmelerine katkı sağlaması temennisiyle tüm engelli kardeşlerimizin, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü’nü tebrik ediyorum.
1992 yılında Dünya Engelliler Günü olarak ilan edilen bugün, aslında bir kutlama günü değil, farkındalık günüdür. Engellilikten ziyade engellenmekten kaynaklanan sorunlarla yüzleşme günüdür de diyebiliriz. Bu sebeple engellilik konusu, yalnızca engelli bireyleri ve ailelerini değil, toplumun tüm kesimini ilgilendiren önemli bir konudur. Engelli kardeşlerimizin yaşamını kolaylaştırmak, toplumla bütünleşebilmelerini sağlamak, toplumda sorumluluk almalarına öncülük etmek, bizlerinde dayanışma ve yardımlaşma duygularımızın daha da güçlenmesine katkı sağlayacaktır.
Ülke nüfusumuzun yaklaşık 9 milyonunu engelli vatandaşlarımız oluşturmakta olup, şehrimizde de pek çok engelli kardeşimiz bulunmaktadır. Engelli kardeşlerimizin mutlu olmaları, geleceğe güvenle bakabilmeleri ve üreten, üretken bireyler olarak kendi kendilerine yeter duruma gelmeleri için tüm kurumların vatandaşlarımızla işbirliği içinde olması gerekmektedir.
Akşehir Belediyesi olarak engelli vatandaşlarımızın daha rahat yaşam sürebilmesi ve sosyal hayata daha rahat katılabilmeleri amacıyla hayata geçirdiğimiz ‘Engelsiz Yaşam Merkezi’ projemiz sayesinde engelli hemşehrilerimizi; kültürel faaliyetlerine imkân bulabildikleri, çeşitli kurs ve spor imkânları yapabildikleri bir merkeze kavuşturma mutluluğuna eriştik. Şehrimiz genelindeki tüm engelli vatandaşlarımızın resmi kurumlardaki işleri halledebilmeleri ve hastaneye gitmek gibi sağlık hizmetlerinde kullanabilmeleri amacıyla başlattığımız ‘Engelsiz Taksi’ aracımız da hizmet vermeye devam etmektedir.  Belediyemizin öncülüğünde; hayırsever hemşehrilerimizin de desteği ile akülü engelli aracı ve tekerlekli sandalye dağıtımları yapmayı da sürdürmekteyiz. Şehrimizdeki cadde ve sokaklarda engelli vatandaşlarımızın rahatça inip çıkabileceği rampalar ile görme engelli kardeşlerimizin daha rahat yürüyebilmeleri için kaldırımlardaki sarı iz yolları yapma çalışmalarımız da artarak devam etmektedir. Yine görme engelli hemşehrilerimiz için akıllı baston dağıtmamızın yanı sıra zaman zaman engelli kardeşlerimiz için Çanakkale, Konya ve çeşitli illere yaptığımız kültürel gezileri de sürdürmekteyiz.
Unutulmamalıdır ki kendilerine inanıldığı ve fırsat verildiği takdirde her engelli vatandaşımız herkes kadar başarılı ve üretken olabilir. Bu nedenle; engelli vatandaşlarımızın onurlu yaşam mücadelesinde onların tüm sorunları ve sıkıntıları ile yakından ilgilenmeli, onları dışlamamalı, onlar için ortak çözümler üretmeliyiz. En büyük engel; zihinlerdeki ve gönüllerdeki engellerdir.
Ayrıca Belediyemizin desteğiyle, engelli kardeşlerimizin oluşturduğu paralimpik voleybol takımımızı da kurduk ve önümüzdeki günlerde yarışmalar katılarak Akşehir’imizi temsil edecekler. Takımımıza da bu vesileyle şimdiden başarılar diliyorum.
Bu duygu ve düşüncelerle 3 Aralık Dünya Engelliler Günü’nü bir kez daha tebrik ediyor, tüm engelli kardeşlerimizin huzurlu, rahat, güzel bir hayat sürebilmesi ve engelsiz bir dünya olması temennisiyle, kendilerine ve ailelerine sağlıklı, mutlu günler dileyerek, en kalbi sevgi ve muhabbetlerimi sunuyorum.

 

1000 ÖĞRENCİYE GİYİM YARDIMI

1000 ÖĞRENCİYE GİYİM YARDIMI

Akşehir’de  öğrenim gören 1000 öğrenciye dağıtılmak üzere bir giyim firması tarafından kıyafet hediye edildi.

Akşehir İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ve Akşehir Kaymakamı Dr. Mehmet Özel’in girişimleriyle  temini yapılan giysiler Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfından alınan bilgilerle belirlenen öğrencilere ulaştırıldı.