“BİR UMUT” FİLMİ 44. MOSKOVA FİLM FESTİVALİ ANA YARIŞMADA

Yönetmenliğini Akşehir’li Ümit Köreken’in üstlendiği T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü desteği ile TRT, Almanya ve Slovenya ortak yapımı olan; Ümit Köreken’in ikinci uzun metrajlı filmi “Bir Umut”, dünya prömiyerini 44. Moskova Film Festivali Ana Yarışma’da yapacak.

Senaristliğini ve yönetmenliğini üstlendiği Türkiye-Almanya ortak yapımı olan ilk sinema filmi “Mavi Bisiklet”in bol ödüllü yönetmeni Akşehir’li hemşerimiz Ümit Köreken’in T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü ile Boğaziçi Film Festivali Bosphorus Film Lab’da TRT’nin ortak yapım ödülü desteğini alan yeni filmi “Bir Umut” filmi dünya prömiyerini 44. Moskova Film Festivali Ana Yarışma’da yapacak. “Mavi Bisiklet”in bol ödüllü yönetmeni Ümit Köreken’in T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü desteği ile TRT, Almanya ve Slovenya ortak yapımı olan ikinci filmi “Bir Umut” başarılarına devam ediyor. Yapımcılığını Ümit Köreken ve Nursen Çetin Köreken’in üstlendiği, yönetmenliğini Ümit Köreken’in yaptığı film, 44. Moskova Film Festivali’nin Ana Yarışma Bölümüne seçilen 9 filmden biri oldu.

Bosphorus Film LAB, Cinelink Ortak Yapım Marketi, Apulia Film Forum, First Cut LAB ve First Cut+ platformlarına seçilen Bir Umut, dünya prömiyerini dünyanın prestijli film festivallerinden biri olan 44. Moskova Film Festivali’nde yapacak.

Filmin Senaryosu Anton Cehov’un Martı adlı tiyatro oyunundan esinlenerek yazıldı.

Bir Umut’un senaryosu Ümit Köreken ve Nursen Çetin Köreken tarafından ünlü Rus öykü ve oyun yazarı Anton Cehov’un Martı adlı oyunundan esinlenerek yazıldı. Bir anne-oğul sevgisizliğinin ve bağlanma bozukluğunun işlendiği filmde Martı oyununun provaları da yer almaktadır.

Filmin Müziklerinde Dante’ nin “İlahi Komedya”sı da yer alıyor.

Dante’ nin “İlahi Komedya” adlı eserinin “Inferno” (Cehennem) bölümünden bir kısım, orjinal Latince metni ile, Ozan Türkyılmaz tarafından film için özel olarak bestelendi. Ayrıca filmin içerisindeki diegetik ve non-diegetik tüm müzikler de karakterlere özel olarak bestelenmistir.

Filmin Başrollerinde Baran Şükrü Babacan, Eylem Yıldız ve Funda Eskioğlu yer alıyor.

Yapımcılığını Drama Yapım’ın üstlendiği filmin başrollerinde “Halef” filmindeki performansıyla 2018 yılında gerçekleştirilen Malatya Uluslararası Film Festivali’nde En İyi Erkek Oyuncu ödülünü kazanan Baran Şükrü Babacan ve “Eğreti Gelin” filmindeki performansıyla 2005 yılında gerçekleştirilen Adana Altın Koza Film Festivali’nde Umut Vadeden Kadın Oyuncu ödülünün sahibi olan Eylem Yıldız ile tecrübeli dizi ve sinema oyuncusu Funda Eskioğlu yer alıyor.

Filmin Kısa Hikayesi:

Umut (35), sinema filmlerinde rol almak isteyen bir oyuncudur. Asiye (43) özel bir tiyatroda yönetmenlik yapmaktadır. Asiye’nin yönettiği ‘Martı’ oyununda annesinin sevgisizliğinden dolayı yaşama tutunma mücadelesi veren Treplev rolünü oynayan Umut, on dört yaşında iken babasını kaybetmiş, annesinin yeniden evlenmesi üzerine Bursa’da yaşayan dayısının yanına gönderilmiştir. Bu olaydan sonra yirmi yıl boyunca annesi ile hiç görüşmemiştir. Sınırda yaşadığı sorun nedeniyle Bursa’ya dönemeyen tır şoförü dayısından bir telefon alır. Anadolu’nun küçük bir kasabasında yaşayan annesi MS hastalığı nedeniyle tedavi için Bursa’ya gelmiştir. Annesinin gelişiyle geçmişe ait travmaları yeniden canlanan Umut, bir günde yaşamındaki her şeyi kaybetme noktasına gelir. 

ÜMİT KÖREKEN KİMDİR? 
1978’de Akşehir’de doğdu. Anadolu Üniversitesi İşletme Fakültes’nden mezun oldu. 2001 yılından itibaren radyo tiyatrosu, kısa oyun, tiyatro oyunu, öykü, ve senaryo türlerinde çalışmalar yaptı. 2011 yılında ”Küçük Müfettişler – Büyük Yarışma” adlı kitabı çıktı. Eser Devlet Tiyatroları repertuar havuzuna alınmıştır. Kısa oyun ve öyküleri çeşitli edebiyat ve internet dergilerinde yayınlandı. 2011 yılında dijital film yapımı eğitimi aldı. 2010 yılında Nursen Çetin Köreken’le birlkikte yazdığı ilk uzun metraj film senaryosu ile Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü tarafından verilen senaryo yazım geliştirme desteğini aldı. Aynı proje ile 2012 yılı İKSV Köprüde Buluşmalar Film Geliştirme Atölyesi’ne 2013 yılında Amsterdam Cinekid Co-Production Market’e katıldı. Türkiye’den Cinekid’e çağrılan ilk proje olan Mavi Bisiklet Cinekid JCM Best Project ödülünü aldı. Mavi Bisiklet 2016’da 53. Antalya Uluslararası Film Festivali’nde  ‘En İyi Film’, ‘En İyi Yönetmen’ ve ‘En İyi Senaryo’ dalında 3 Altın Portakal kazandı.

https://www.aksehirpostasi.com/